info@llc.com.tr +90 312 704 0 234
Ukrayna'da Üniversite

 
 

Ukrayna'daki üniversitelerde eğitim dili çok ağırlıklı olarak Rusça'dır. İngilizce olarak sadece Tıp ve Eczacılık bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerin birçoğu lisans eğitimine başlamadan önce Ukrayna'da 9 ay (toplamda 850 saat) süren Rusça Hazırlık Sınıfı okumaktadırlar. İngilizce bölümlerde eğitim almak isteyen öğrenciler için İngilizce Hazırlık Sınıfı seçeneği de bulunmaktadır. 
Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımaktadır.
Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Ukrayna'da eğitim almak için YGS / LYS koşulu yoktur.  Ukrayna  Üniversiteleri meslek lisesi veya lise diploma derecesi farkı gözetmeden okumak isteyen öğrencilere onay vermektedir.
Ukrayna  Üniversite fiyatları üniversiteden üniversiteye ve bölüme göre değişmekte olup Üniversite fiyatları 2000 $ – 5000 $ arasında değişmektedir.
Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları kendi bölümlerinde Ukrayna  Üniversite lisans tamamlama programına katılabilirler. Meslek yüksekokulu mezunları önce Ukrayna  Üniversite üniversite hazırlık dil Üniversitei almaları gerekir. Yurtdışındaki lisans tamamlama programları için LLC Yurtdışı Eğitim uzmanları ile irtibata geçebilirsiniz.
Ukrayna’da bazı üniversitelerin kampüs yurtları bulunmaktadır. Yalnız her üniversite yabancı öğrencilere yurt imkanı sağlamamaktadır. Ukrayna’da üniversite yurtların fiyatları 100-150 € arasındadır. Öğrenciler 2-3 arkadaş ile birlikte ev kiralayabilirler. Ev kiraları 300-350 € arasındadır. Bu fiyatlar kişiden kişiye ve tutulacak evin lüksüne, semtine ve bulunduğu konuma göre değişmektedir.
Ukrayna’da üniversite okumak isteyenlere danışmanlığını yaptığımız üniversitelerden bazıları:
-    Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi
-    Kharkiv Politeknik Enstitüsü
-    Kharkiv Ulusal Tıp Üniversitesi
-    Kiev Politeknik Üniversitesi
-    Taras Shevchenko Ulusal Kiev Üniversitesi
-    Kharkiv Ulusal Radyoelektronik Üniversitesi
-    Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi
-    Ulusal Eczacılık Üniversitesi
-    Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi
-     Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi