info@llc.com.tr +90(505) 496 29 64
Polonya'da Üniversite

Polonya’da üniversite okumayı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu artışın başlıca sebepleri; Avrupa Birliği ülkesi diplomasına sahip olarak kariyer gelişiminde önemli bir avantaj elde edilmesi, Avrupa Birliği ülkeleri arasında Polonya’nın iyi bir eğitim sistemine sahip olması, üniversite maliyetlerinin Türkiye’dekilerle birbirine yakın hatta daha uygun olması, sosyal yaşam maliyetlerinin gelişmiş Avrupa ülkelerine göre uygun olması, son yıllarda Polonya ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin çok iyi bir düzeye gelmesi, üniversitelerde İngilizce bölümlerin sayısının her geçen yıl artması ve günlük yaşamda da İngilizce konuşulma düzeyinin anadili İngilizce olmayan ülkelere göre oldukça yüksek seviyelere gelmesini sayabiliriz.

Üniversiteye kayıt olmak için Polonya’yı tercih etmeniz halinde sadece lise diplomasına sahip olmanız ve üniversitelerin belirlemiş olduğu dil seviyesini belgelemeniz yeterlidir. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse üniversitelerin hazırlık bölümlerine doğrudan kayıt olabilirsiniz. Avrupa’daki üniversitelerde hazırlık sınıfını bitirdikten sonra aynı üniversitenin lisans bölümlerine devam etme mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Dolayısı ile hazırlık sınıfını okurken hazırlıktan sonra devam edeceğiniz lisans bölümü ile ilgili düşüncenizi değiştirdiğinizde ve değiştirdiğiniz bölüm hazırlık sınıfını okuduğunuz üniversitede mevcut değilse istediğiniz gibi başka bir üniversitenin lisans bölümüne hazırlık sınıfını okumadan kayıt olma imkanınız bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlık sınıfını okuyacağınız üniversite tercihinizi yaparken hazırlık eğitiminin en iyi olduğu bir üniversite tercihi yapabilir ve daha sonra istediğiniz lisans bölümüne kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Polonya’nın eğitim sistemi kapsamında bilinmesi gereken en önemli özelliklerden birisi İngilizce bir bölüme kayıt olmadan önce okuyacağınız İngilizce hazırlık sınıfını istediğiniz üniversitede okuyabilme özgürlüğünün olmasıdır. Üstelik hiçbir sınav şartı olmadan istediğiniz üniversitenin İngilizce hazırlık bölümüne kayıt olabilirsiniz. Önemli olan hazırlık sınıfını bitirerek İngilizce seviyenizi kanıtlamaktır. Hazırlık sınıfını okuduktan sonra istediğiniz üniversitenin istediğiniz bölümüne kayıt olma imkânınız bulunmakta olup LLC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın uzman ekibi ile birlikte seçmek istediğiniz bölüm tercihini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Polonya’da hazırlık sınıfından sonra birçok lisans bölümüne kayıt yaptırırken sınav şartı bulunmamaktadır. Üniversite adaylarının Türkiye’de girdikleri üniversite yerleştirme sınavından aldıkları puanın Polonya’da herhangi bir etkisi bulunmamakla birlikte Polonya’da bir üniversiteye kayıt olmak için hiçbir akademik sınava girilmesi gerekmemektedir. Sadece bazı bölümler için (örneğin Tıp, Diş Hekimliği vb.) üniversitenin kendi yapmış olduğu bir sınava tabi olmanız gerekebilir. Polonya’da Türkiye’deki gibi ortak bir üniversite sınavının yapıldığı ÖSYM gibi bir kurum bulunmadığı için sınav yapılacak bölümlerin sınavlarını da ilgili üniversite yapmaktadır.

Polonya’da lisans bölümlerinin süresi birçok üniversitede 3 yıl sürmekte olup bazı bölümlerde 4 yıla kadar çıkmaktadır. Tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri ise 5 yıldır. Türkiye’de 4 yıl olup Polonya’da 3 yıl olan bölümlerde öğrenciler aynı ders kredisi ile mezun olmakta olup hazırlık eğitimi ile birlikte 4 yılda tamamladıkları için oldukça önemli bir zaman tasarrufu elde etmektedirler.

Polonya’da bulunduğunuz süre içinde İngilizce dışında Polonya’nın resmi dili olan Lehçe’yi de kolaylıkla öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Birçok üniversitede haftada 2-4 saat arasında Lehçe dersleri de verilmektedir. Son yıllarda Polonya ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi ile Lehçe’nin de popülerliğinin arttığı görmekteyiz. Polonya eğitim sistemine göre herkes anasınıfından itibaren iyi bir İngilizce eğitimi almakta ve ortaokul veya liseden sonra farklı bir dil tercihi daha yaparak en az 3 dil sahibi olarak lise eğitimini tamamlamaktadır. Dolayısıyla Polonya’da İngilizce ve Lehçe dilini hem gittiniz üniversitede hem de sosyal hayatınızda pratik yapma imkânı elde ederek çok dilli öğrenci olma potansiyeline sahip olabilirsiniz. Dil eğitiminde pratik yapmak oldukça önemli bir kavrama şekli olduğu için Polonya’da alacağınız eğitimin oldukça kaliteli bir seviyede olduğunu unutmayınız.

Polonya’da bir üniversiteden mezun olduktan sonra aldığınız diplomanızın denkliğini YÖK’ten talep edebilirsiniz. Türkiye Bologna sözleşmesini imzalayan bir ülke olarak Polonya’daki üniversiteleri tanımaktadır. Polonya’da aldığınız üniversite diploması ile hem Türkiye’de hem de yurtdışında mesleğinizi icra edebilirsiniz. Denklik ile ilgili detaylı bilgililere www.yok.gov.tr adresinden veya YÖK Denklik Biriminden ulaşabilirsiniz. Ayrıca web sitemizin faydalı bilgiler bölümünden Bologna süreci ve denklik konuları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Polonya’da üniversite okuduğunuz süre içinde Schengen vizesine sahip olursunuz ve diğer Avrupa ülkelerine rahatlıkla seyahat etme imkânı elde edersiniz. Böylelikle üniversite hayatınız boyunca birçok ülkeye gidip yeni tecrübeler edinebilir ve kariyerinizin gelişimine önemli katkılar sağlayabilirsiniz.

Ayrıca öğrenciler Polonya’da üniversite eğitimi süresi boyunca part-time, eğitimi tamamladıktan sonra ise 2 yıl full-time çalışma izni hak ederler. Böylece alacağınız eğitimle birlikte iş tecrübesi ve gelir elde etme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Polonya’da birçok konaklama seçeneği bulunmakta olup ister bir yurtta kalabilir, ister size özel kiralayabileceğimiz bir evde kalabilir isterseniz apart dairelerde kalabilirsiniz. LLC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile bir üniversiteye kayıt olmanız halinde, üniversite hayatınız boyunca danışmanlık hizmeti almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Bütçenize göre yapacağınız konaklama seçeneklerine göre size en uygun alternatifler Polonya temsilcimiz tarafından sunulacaktır. Polonya’da bulunan temsilcilerimiz sizi havalimanında karşılamakta, konaklama yerinize yerleştirmekte, Polonya ve kayıt olduğunuz üniversite ile ilgili detaylı bilgiler vererek oryantasyon eğitimi vermekte ve üniversite hayatınız boyunca size danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Ülke temsilcilerimiz ile bir arkadaşlık ilişkisi çerçevesinde her türlü sorunlarınızı paylaşabileceğinizi ve size her zaman destek olacak birilerinin olduğunu unutmayınız.

Polonya’da eğitim görmek istediğiniz üniversite tercihiniz için lütfen aşağıdaki başvuru formunu doldurarak bize iletiniz. Başvurunuz ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.