info@llc.com.tr +90 312 704 0 234
İngiltere'de Üniversite

 
 

Dünyanın önde gelen ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, günümüzde uluslararası öğrencilerin, kaliteli eğitimde tercih ettiği önemli ülkelerden birisidir. Sanıldığının aksine ABD ile kıyaslandığında İngiltere’de üniversite eğitimi çok daha uygun maliyetlidir ve lisans programı süresi sadece 3 yıldır. İngiltere’de üniversite eğitimine hazırlık olan Foundation (1 yıl) ve A Level (2 yıl) programları, öğrencilerin sıralamada başvurabilecekleri en iyi İngiliz üniversitelerden kabul almasını yardımcı olurken aynı zamanda İngiliz eğitim sistemine yüzde yüz adapte olmalarını sağlar.
İngiltere'de ortalama üniversite ücreti 13.000 GBP'dir. Bu başvuracağınız bölüm ve üniversite ile alakalı olarak değişiklik gösterir. İngiltere'de konaklama ise seçtiğiniz şehre göre değişir, Londra içinde 6000 GBP ve Londra dışında 3500 GBP'dir.
İngiltere’de master eğitimi bir tam yıl sürer. Genellikle 9 ay teorik eğitim üzerine yaz döneminde tez çalışması yapılır ve eğitim 1 yılda tamamlanır. İngiltere’de master programına kabulde en önemli kriterlerden biri not ortalamasıdır. Gerekli İngilizceye sahip olmayan ya da not ortalaması istenilenin altında olan öğrenciler 1 ya da 2 dönemlik pre-master programlarına katılarak yeterlilik kazanabilirler. Bu programların başarı ile tamamlanması master programına girişi garantiler. İngiltere’de MBA programları 2 yıl full time iş tecrübesi şart koşar, bazı İngiliz üniversiteleri MBA başvurusu için GMAT sınavını şart koşarlar.
İngiltere’de üniversite okumak isteyenlere danışmanlığını yaptığımız üniversitelerden bazıları:
-    Sussex Üniversitesi
-    Bradford Üniversitesi
-    Swansea Üniversitesi
-    London School of Commerce
-    Brunel University
-    School of Technology and Management
-    Plymouth University
-    School of Business and Law