info@llc.com.tr +90 312 704 0 234
Amerika'da Üniversite

 
 

Amerika binlerce üniversitesi ile bilim, sanat, teknoloji ve eğitimin Dünya’daki en gelişmiş ülkesi olarak yıllardır tanımlanmaktadır. Öğrenciler ülkede sunulan kaliteli eğitim ve zengin bölge seçeneklerinden dolayı Amerika tercihleri arasında yer almaktadır. Öğrencilerimizin kaliteli ve üst seviye eğitim almanın yanı sıra, öğrenciler çok çeşitli kültürleri bir arada yaşama ve deneyimleme fırsatına sahip olmaktadır. Öğrencilerimiz Amerika’da üniversite eğitimi aldıklarında hem dünyanın en geçerli dilinde uzmanlaşmış hem de Amerika’da bir üniversite diplomasına sahip olacaklardır. Amerika’da bulunan 3000’den fazla üniversiteye her yıl bir milyona yakın öğrenci başvurmaktadır. Dünya’da en fazla yabancı öğrenci şuan Amerika’da bulunmaktadır. Amerika’da eğitim Community College’lar ve University’lerde Bachelor Seviyesinde verilmektedir. Amerika’da üniversitelere giriş şartları üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Amerika’da eğitim ücretleri tercih edilen okul ve bölüme göre de eğitim ücretleri çeşitlilik göstermektedir. Amerika’da Üniversite programları genellikle 4 yıllıktır. Ancak sağlık bilimleri, hukuk ve teknik alanlardaki bazı bölümlerde eğitim süreleri 5 ile 7 yıl arasında değişmektedir.
Amerika'da üniversiteler, öğrenime Ağustos sonlarında veya Eylül'ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.
Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen referans mektubu, genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgelerdir. 
Öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir.
Amerika'da öğrenim masrafları normal olarak ve okuldan okula değişmek üzere, Üniversite (yıllık) $5,000 – $30,000 arasındadır. Yaşam (yıllık) masrafları ise $11,000 - $19,000 arasındadır.
ABD’de üniversite okumak isteyenlere danışmanlığını yaptığımız üniversitelerden bazıları:
-    Arkansas State University
-    Marylhurst University
-    Edmonds Community College
-    Innovative Global University
-    Colorado Mesa Üniversitesi
-    Husson Üniversitesi
-    Manhattanvılle College
-    Chadron State College
-    Philadelphia Üniversitesi
-    Western New England Üniversitesi
-    Rennert Üniversitesi 
-    Westcliff Üniversitesi
-    Brighton Üniversitesi